2011. január 4., kedd
Bundás sajtos-virsli
Ha valakinek marad még virsli a szilveszteri mulatságból, vagy csak egyszerűen szeretne egy finom és gyors vacsorát vagy reggelit készíteni a családnak, akkor feltétlenül próbálja ki ezt a receptet. Én a Stahl magazin egyik számában leltem rá.
Egyszerű (ezalatt értem, hogy minimális konyhai tapasztalattal elkészíthető), gyors (10 perc alatt össze lehet dobni, plusz a sülési idő, ami szintén kb 10-15 perc), olcsó (alig néhány tök alap összetevőből áll).
Hozzávalók:
1 csomag leveles vajas tészta
4 db bécsi virsli
20 dkg sajt (trappista, pizzamozzarella, karaván)
1 üveg vörös pesztó
1 tojás
1 maréknyi szezámmag
Elkészítés:
A sütőt elő kell melegíteni 175 C-ra, légkeveréses üzemmódban. A tésztát pedig (ha mirelit) már előre ki kell venni a fagyasztóból, hogy kiolvadjon. Ennyi előkészületet igényel. Ezután lisztezett deszkán kinyújtjuk a tésztát jó vékonyra, kb. fél cm vastagságúra, vagy még annál is vékonyabbra. Utána téglalapokra szeleteljük, 10 téglalap jön ki így egy csomag tésztából. A virsliket elharmadoljuk, a sajtokat hasábokra vágjuk. A tésztákat megkenjük pesztóval, úgy hogy a szélein körbe 1-1 cm maradjon ki. A közepére helyezzük a virslit és a sajtot, majd az egészet felgöngyöljük, a széleit behajtuk a két végén, majd az egészet sütőpapírral ellátott sütőlemezre helyezzük, egymástól 1-2 cm távolságra. A tetejét megkenjük a felvert tojással, és megszórjuk szezámmaggal. Az előmelegített sütőben kb. 10-15 perc alatt megsül, ha a teteje szép aranybarna, akkor ki lehet venni.
Tipp: Vörös pesztó nagyon jó kapható az Aldiban, de ez kiváltható ketchuppal, mustárral is, mert azzal is biztosan egészen finom lesz ez az étel.
2011. január 3., hétfő
Újévi finomságok
Nálunk minden új év lencsével kezdődik.
Egyébként nem vagyok babonás, de ezt az egyet tartom, hogy minden január 1.-én lencsét főzök, és teszek az asztalra. Eddig általában egy nagy fazék lencselevessel, jó kis füstölt pulykacombbal kezdtük az évet, de idén elfelejtettem bevásárolni hozzá :) és csak lencse volt itthon. Úgyhogy lencsefőzelék volt. Tárkonyosan. Illetve csináltam még lencsesalátát, csak próbaképpen, mert valahol olvastam, és nagyon megtetszett a recept. Szerintem máskor is csinálok, mert nagyon finom lett. Rántott husival ettük, igaz azt másodikán, mert a lencsefőzelék kicsit bizarr lett volna lencsesalátával.
És a receptek:
Tárkonyos lencsefőzelék:
500 gr lencse
5 gerezd fokhagyma
5 gerezd fokhagyma
4 db babérlevél
8-10 szem egész feketebors
1 tejföl
Fél dl olaj
4 evőkanál liszt
1 evőkanál tárkony
4 evőkanál mustár
fél citrom leve
tengeri só
A lencsét előző este beáztatjuk annyi vízbe, amennyi pont ellepi és még két ujjnyira felette van(előtte persze átmossuk, átválogatjuk). Elvilg elég négy órával előtte beáztatni, de nem árt neki, ha már előző este be van.
Másnap az áztatós vízzel együtt felrakjuk főni, és amit magába szívott azt pótoljuk. Hozzáadjuk a babérlevelet, a borsot, a megtisztított és apró darabokra vágott fokhagymát (vagy préssel is le lehet préselni) illetve ízlés szerint sót. Puhára főzzük a lencsét. Ez kb egy óra, de azért folyamatosan ellenőrizzük közben, nehogy szétfőjjön, mert akkor elég érdekes állaga lesz az üres lencse tokokkal, meg a szétfőtt belsejével. Hozzáadjuk a mustárt, a tárkonyt, és a citrom levét. Ha megpuhult a lencse, akkor készítsünk egy rántást az olajból meg a lisztből (olaj felhevít, liszt hozzáad, kevergetjük, és amikor zsemle színűre barnult, akkor kész van). A rántáshoz hozzáadunk két merítőkanállal a lencse levéből, jól elvegyítjük, majd az egészet visszavegyítjük a lencsébe. Ezután belekeverjük a pohár tejfölt, egyet hagyjuk forrni, és készen is van. Esetleg után lehet még ízesíteni egy kis mustárral, egy kis ecettel, vagy sóval.
Feltétnek jó hozzá egy kis füstölt pulykacomb, füstölt tarja, sült virsli, sült kolbász, vagy főtt tojás. Ki mivel szereti. Én speciel üresen eszem, mert úgy szeretem.
Újévi lencsesaláta:
500 gr lencse
2 közepes fej lilahagyma
2 nagyobb savanykás alma
1 dl fokhagymás ecet
1 dl olivaolaj
tengeri só
1 evőkanál apróra vágott friss tárkony
A lencsével ugyanaz az eljárás, mint a főzeléknél, előző nap átválogatni, megmosni, majd beáztatni. Aznap pedig megfőzni. Ha megfőtt leszűrjük, kihűtjük. A lilahagymát megpucoljuk és karikákra vágjuk, az almát megmossuk, kimagozzuk, majd kockákra vágjuk. Ezután a hagymát és az almát belekeverjük a lencsébe. Ráöntjük az ecetet, az olivaolajat és megsózzuk. Jól elkeverjük. Majd megszórjuk a tárkonnyal, és hagyjuk néhány órát összeérni, jó ha egy egész napot áll, mert másnap még finomabb.
Rántott husival, sült husival tálaljuk.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)